pracownicze.com.pl

Motywacja i determinacja - najważniejsze stymulatory powodzenia firmy

Wszyscy mówią o motywacji do tego, by prowadzić własną firmę. Niewiele osób zwraca uwagę na to, że nie wystarczy z nią wystartować, żeby osiągnąć sukces. To dopiero po starcie zaczyna się ciężka praca, a czasami i walka o to, by pozyskać klientów, utrzymać się na rynku, nie dać się konkurencji. Aby to zrealizować sama motywacja nie wystarczy, trzeba obudzić w sobie prawdziwego lwa biznesu, a jego podsycaczem jest determinacja.

Jakie są różnice między motywacją i determinacją?

Najłatwiej można to ująć w dwóch zdaniach:
Motywacja to chęć, dzięki której zaczynasz coś robić.
Determinacja to siła, która popycha Cię do działania, mimo tego, że Ci się nie chce.

Co stosować na co dzień?

Teraz już wiesz, że nie wystarczy poszukiwać motywacji, żeby zajść daleko jako przedsiębiorca. Owszem jest ona niezbędna do tego, by wdrażać nowe pomysły i zaprowadzać korzystne zmiany. Jednak, by w nich wytrwać potrzeba determinacji. Twoja firma nie będzie przecież funkcjonować prężnie na krótkotrwałych zrywach. Niestety, choćby nie wiadomo jak silną motywację w sobie wygenerować, ona i tak kiedyś zniknie, a po niej nastąpi moment, w którym dojdziesz do wniosku, że jesteś zmęczony, brakuje Ci energii i Ci się po prostu nie chce.

Wtedy z pomocą przychodzi determinacja. Jest ona oparta na systematyczności i dobrych nawykach. To ta siła, która mobilizuje do pracy nawet wtedy, gdy warunki są bardzo niesprzyjające. Co więcej, determinacja jest w stanie pokonać nie tylko te zewnętrzne przeciwności, ale również znacznie trudniejsze do zwalczenia, bo wewnętrzne, które rodzą się w głowie każdego przedsiębiorcy.

Nie jest bowiem łatwo prowadzić własną firmę. Jeśli ktoś twierdzi, że biznes to bułka z masłem, po prostu kłamie. Dlatego trzeba być przygotowanym na różne okoliczności, a najlepiej uzbroić się zarówno w motywację, jak i w determinację.

Jak się motywować, a jak wyzwalać w sobie determinację?

Motywacja karmi się tym, co nowe. Jeśli nie widzisz możliwości w Twojej branży, które mógłbyś wykorzystać w swoim przedsiębiorstwie, to znaczy, że trzeba nieco zmienić myślenie. W aktywowaniu w sobie wizjonera świetnie pomagają wszelkie szkolenia, udział w warsztatach, konferencjach, podpatrywanie innowacyjnych idei, szpiegowanie konkurencji i „podkradanie” skutecznych strategii. Kiedy postawisz się w roli poszukiwacza, zaczniesz dostrzegać pozytywne dla swojej działalności rozwiązania. Warto również zrobić z zaufanymi pracownikami burzę mózgów i zastanowić się nad dalszym planem działania. Wtedy motywacja sama popchnie Was do pracy nad realizacją nowych projektów.

Determinacja lubi to, co stałe. Nie oznacza to, że nie wesprze ona nowych planów. Wręcz przeciwnie, jeśli zostaną one uznane za godne realizacji, czyli za cele, determinacja powiedzie Cię do sukcesu. Musisz ją jednak wytrenować, żeby ona była później odpowiednim stymulatorem dla Ciebie. Dlatego, niezależnie od tego czy jesteś w trakcie wielkich przedsięwzięć, czy wywiązujesz się z pobocznych, mniejszych zleceń, wyrabiaj w sobie dobre nawyki. Planuj codziennie wieczorem kolejny dzień. Priorytetyzuj zadania, które czekają na Ciebie w danym tygodniu. Miej stałe pory wydzielone na załatwianie spraw z danej kategorii. Prowadź kalendarz, w którym uporządkujesz wydarzenia tak, żeby mało co mogło Cię zaskoczyć i żebyś o niczym nie zapomniał. Deleguj zadania, bo pomimo tego, że jesteś szefem, nie jesteś wszechmogący. Trzymaj się swoich ustaleń i bądź konsekwentny. Gdy wyrobisz tę „rutynę” determinacja sprawi, że nie będziesz zastanawiał się czy chce Ci się coś robić, a będziesz działał automatem. Determinacja nastawiona jest na osiąganie celów, ale musi mieć jasno określoną codzienną drogę do ich zdobywania.

Najwięksi przedsiębiorcy podkreślają, jak ważne funkcje spełniły motywacja i determinacja w ich drodze do osiągnięcia sukcesu. Warto wykorzystać tę wiedzę i ułatwić sobie niełatwą, ale niezwykle satysfakcjonującą rolę właściciela firmy, którego zadaniem jest przecież mobilizowanie nie tylko siebie, ale i całego zespołu do pracy. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZADZWOŃ

48 669-670-970
48 502-312-129
48 695-781-861 - serwis

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek 8:00 - 22:00
sobota, niedziela 10:00 - 18:00