pracownicze.com.pl

Zdrowi pracownicy to zdrowa firma

Czy wiesz, że od zdrowia Twoich pracowników zależy kondycja całej firmy? Statystyki pokazują, że jeśli zespół mniej choruje, a przebywanie na zwolnieniach skraca się o połowę i dotyczy to nawet okresu jesienno-zimowego, przedsiębiorstwo jest w stanie wygenerować oszczędności w kwocie około 1000 zł, przypadającej na pracownika w skali roku! Wydaje się, że to niewiele? Przemnóż to przez liczbę np. 30 pracowników.

Musimy zrozumieć, że zdrowie to nie tylko lepsza jakość życia jednostki, ale również znamienny czynnik wpływający na stan całej firmy. Nie ma pracodawcy, który nie ponosiłby kosztów nieobecności pracowników lub ich mniejszej efektywności, powodowanych chorobami, również tymi, związanymi z gorszym samopoczuciem.

Aby zapobiegać zachorowalności wśród pracowników, oczywiście warto zapewnić im profesjonalną opiekę zdrowotną i dostęp np. do kart sportowych. Jednak nie bez znaczenia są działania dające wsparcie społeczne i psychiczne, a także zapewnianie komfortu na wyjazdach służbowych.

Zdrowie pracowników to ich produktywność

Do najczęstszych przyczyn pogorszenia zdrowia pracowników należą przeziębienia, grypa, obecnie oczywiście covid, ale również długotrwały stres. Ten ostatni jest o tyle istotny, że w dużej mierze generują go wyjazdy służbowe. Zmiana miejsca zamieszkania, chociażby kilkumiesięczna, powoduje tęsknotę za rodziną, domem, poczucie znajdowania się nie „u siebie”. Dlatego wysyłając pracowników do innego miasta, dobry przedsiębiorca powinien położyć nacisk na wybranie takiego lokum, które pozwoli im na odczucie jak największego komfortu psychicznego. Świetnie sprawdzają się pod tym względem kwatery w formie osobnych mieszkań, gdzie nie dochodzi do wrażenia przeludnienia na zbyt małej powierzchni, a każdy pracownik, może mieć „kąt” wyłącznie dla siebie.

Działanie takie jest pewnego rodzaju prewencją przed konsekwencjami, jakie niesie długotrwały stres. Osoby, na niego narażone, mają obniżoną odporność, a nawet jeśli nie chorują, znacząco obniża się ich produktywność w pracy. Niekiedy dochodzi nawet do tzw. prezenteizmu. Jest to coraz bardziej popularne zjawisko, zwłaszcza obecne w firmach, w których pracownicy boją się o utratę swojego stanowiska lub próbują zarobić więcej pieniędzy niż przewiduje etat. Dotyczy ono nie tylko Polaków, ale w dużej mierze imigrantów, którzy posiadają dodatkowe obciążenia formalne.

Czym jest prezenteizm?

Prezenteizm można opisać jako obecność chorej osoby na stanowisku pracy, która mimo złego stanu zdrowia, podejmuje się wypełnienia obowiązków. Oczywiście skutkuje to dalszym pogarszaniem kondycji, coraz niższą efektywnością i wydajnością w miejscu pracy, a większym stresem, będącym wynikiem realizowania zadań ponad siły. Nie raz słyszeliśmy o zasłabnięciu w pracy albo śmierci z wycieńczenia. Takie wydarzenia wydają się być odległymi, bo szef „zna” swój zespół. Niemniej jednak jest to realny problem, który może dotknąć każdej firmy. Prezenteizm nie dotyczy ignorowania wyłącznie schorzeń typu przeziębienie, grypa, czy różnego rodzaju bóle, ale także depresji, a nawet stanów przedzawałowych! Nie chce się w to wierzyć, a są to fakty. Według danych naukowych, nawet niegroźne przeziębienie potrafi obniżyć wydajność pracownika o 40%. Czy prezenteizm nie jest zatem problemem, który może dotknąć i Twoje przedsiębiorstwo?SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZADZWOŃ

48 669-670-970
48 502-312-129
48 695-781-861 - serwis

GODZINY PRACY

poniedziałek - piątek 8:00 - 22:00
sobota, niedziela 10:00 - 18:00